کاربرد فیبرنوری در نظارت بر تاسیسات زیربنایی

مقدمه

ساختار تارهای نوری ، عکس العمل آنها در قبال انتشار امواج الکترو مغناطیسی و ایجاد پدیده های مختلف در آنها ، وضعیت خاصی را به وجود آورده که علاوه بر خاصیت موجبری به عنوان حسگر های دقیق حرارتی ، لرزشی ، شتاب ، ولتاژ، فرکانس ، فشار ، تنش و کرنش نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند. از خاصیت حسگر بودن فیبرنوری برای حفاظت و نظارت بر سلامت تاسیسات مهم نفت ، گاز و سایر زیرساخت های ارتباطی و صنعتی درمقابل آسیب های فیزیکی  ، حفاری های غیر مجاز و … استفاده می شود.

نظارت از راه دور

امروزه اطلاعات زیاد و متنوعی بر روی شبکه های فیبرنوری منتقل می شود و هرروز بر حجم و اهمیت این اطلاعات و همچنین ضرورت نظارت بر سلامت عملکرد شبکه انتقال افزوده می شود . از طرف دیگر کاربران از شرکت های ارائه کننده خدمات ،  تقاضای تضمین کیفیت و ارائه مستنداتی دال بر قابلیت اطمینان و دردسترس بودن شبکه را دارند .
این مسئله باعث می شود تا شرکت ها و ارائه دهندگان خدمات ، اقدام به اجرای سیستم هایی برای نظارت و کنترل دائمی سلامت شبکه های خود نمایند .
راه های مختلفی برای رسیدن به این هدف وجود دارد . برخی از سیستم های ارائه شده با این فرض که هر اتفاق مهمی که برای یکی از تارهای داخل کابل بیافتد سایر تارها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد ، راهکار نظارت و مانیتورینگ یک یا چند تار بلا استفاده ( Dark Fiber ) را  پیشنهاد می کنند .
در مقابل روش دیگری نیز ارائه شده است که  بر تارهای زیر بار (Active)  نظارت می کند . در این روش از قابلیت تسهیم طول موج استفاده می شود ، به این ترتیب که اگر شبکه در طول موج ۱۵۵۰ کار می کند عمل نظارت در طول موج دیگری  برروی همان تار صورت می گیرد.
البته طراحان شبکه می توانند ترکیبی از این روش ها را نیز بکارگیرند .

برخی از عواملی که در این سیستم ها تحت نظارت و مانیتورینگ قرار می گیرند به شرح زیر است :

  • ایجاد خرابی و قطع شدن کابل
  • ایجاد خمش غیر مجاز در کابل
  • ورود آب به اتصالات موجود در شبکه
  • ایجاد خرابی در اتصالات موجود در شبکه
  • افت کیفیت شبکه به مرور زمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *