راهنمای انتخاب و خرید دستگاه جوش فیبرنوری

با توجه به توسعه چشمگیر شبکه های ارتباطی مبتنی بر تکنولوژی فیبر نوری و رشد روز افزون تقاضای بازار کار در این   رابطه ، هر روز افراد و شرکت های جدیدی اقدام به خرید تجهیزات مورد نیاز اجرای پروژه های فیبرنوری می نمایند.

یکی از تجهیزات اصلی توسعه و نگهداری شبکه های فیبرنوری ، دستگاه فیوژن اسپلایسر و یا جوش فیبر نوری است . این دستگاه می تواند فیبر های نوری را به کمک قوس الکتریکی با ولتاژ و فرکانس بالا به یکدیگر اتصال داده و یا به همدیگر جوش دهد .

تنوع و تفاوت های دستگاه های موجود در بازار ، ما را بر آن داشت تا در این مقاله به طور دقیق به بررسی ویژگی های این دستگاه ها بپردازیم تا شاید مرحله انتخاب را برای کسانی که به دنبال خرید  این دستگاه هستند ساده تر کند و از هزینه هایی که ممکن است در آینده به خاطر انتخاب اشتباه به آنها تحمیل شود پیش گیری گردد.

راهنمای خرید فیوژن

1- خدمات پس از فروش محلی و گارانتی معتبر

دستگاه جوش فیبر نوری به خاطر ماهیت عملکرد و استفاده از تجهیزات و قطعات متحرک در ساختارش ، نیاز دائمی به خدمات  تعمیرات ، نگهداری ، سرویس و تنظیم دوره ای دارد. عدم وجود مرکز تعمیرات معتبر و متخصص در داخل کشور ، یک دستگاه هرچند خوش نام و پر آوازه را پس از مدتی تبدیل به یک مشکل و دغدغه دائمی کاربر میکند .

2- مقاومت فیزیکی

با توجه به شکل پروژه های شبکه فیبرنوری و اجبار به استفاده از این دستگاه در محوطه های خارج از ساختمان کار در ارتفاعات و یا بالای تیر ، دستگاه همواره در معرض خطراتی مانند سقوط ، ضربه ، آب دیدگی و گرد و غبار قرار دارد . این مسئله باید در طراحی  یک دستگاه مناسب ، مورد توجه قرارگرفته و در برابر این خطرات روزمره مقاوم سازی شده باشد.

3- دقت در عملکرد

مهمترین وظیفه دستگاه جوش فیبرنوری ، اتصال با کیفیت دو قطعه فیبرنوری با کمترین مقدار افت نقطه جوش و استقامت  مطلوب مکانیکی آن می باشد . برای حصول به این نتیجه باید علاوه بر استفاده از  دقیق ترین ابزار حرکتی ( موتور ها ) ، بهترین ابزار تولید جرقه ( الکترود ها و سیستم تولید ولتاژ بالا)  و بهترین ابزار اپتیکی ( دوربین ها و لنز ها) در تولید دستگاه ، الگوریتم و نرم افزار پر قدرتی نیز برای تشخیص دقیق هسته و همترازی  فیبرنوری نیز در آن طراحی و مورد استفاده قرار گرفته شده باشد.

4- کاربر پسند بودن نرم افزار

نمای ظاهری نرم افزار دستگاه ، رابط اصلی کاربر و دستگاه است . طراحی این نرم افزار باید به اصطلاح کاربر پسند (User Friendly) باشد  و کاربر بتواند به سادگی و با سرعت آنرا درک کرده و بدون پیچیدگی و اتلاف وقت اضافی ، به استفاده از آن بپردازد.

5- قابلیت رفع اشکال توسط کاربر

بدون تردید در هنگام کار با دستگاه ، وقوع اشکالات فنی در مراحل مختلف محتمل خواهد بود . یک دستگاه جوش فیبرنوری مدرن و پیشرفته باید امکان تشخیص اشکال و رفع آنرا در اختیار کاربر قرار دهد تا کاربر در محل انجام پروژه بتواند بدون تعطیل کردن کار ، اشکالات را مرتفع نموده و دستگاه را برای ادامه کار راه اندازی نماید.

6- ظرفیت باتری

اجرای پروژه در فضای باز ویژگی گریز ناپذیر شبکه های فیبر نوری است . به این دلیل دستگاه باید مجهز به باتری بسیار قوی و با ظرفیت زیاد به عنوان منبع انرژی باشد تا کاربر با خیال آسوده بتواند به استفاده از دستگاه برای تداوم کار خود بپردازد.

7- وزن و حجم

در سال های نه چندان دور ، دستگاه های جوش فیبرنوری بسیار سنگین و پر حجم بودند . با توجه به رشد توسعه شبکه های FTTx  ، جوش دادن فیبرنوری در ارتفاع به امری طبیعی تبدیل شده است که فقط دستگاهی با وزن سبک و حجم کم قادر به استفاده در چنین شرایطی می باشد . پس توجه به وزن و حجم دستگاه در کنار سایر نکات اشاره شده در این مقاله ، بسیار پر اهمیت می باشد.

8- کیفیت همترازی

دستگاه جوش فیبرنوری باید بتواند با استفاده از تمامی امکانات خود به دقیق ترین حالت ممکن ، هسته فیبر های نوری را تشخیص دهد و آنها را به دقت در مقابل هم قرار دهد. کیفیت اجرای این فرآیند محل ایجاد تفاوت بین برند های مختلف تولید کننده این دستگاه می باشد. واضح است که دستگاه هایی با دوربین های ضعیف ، موتور های غیر مطلوب ، تعداد موتور های کم (  کمتر از شش موتور ) و الگوریتم سطحی و غیر دقیق قادر به انجام دقیق این فرآیند نمی باشد. برای بررسی کیفیت عملکرد یک دستگاه فیوژن ، حتما پیش از خرید ، آزمایش های لازم را با انواع فیبر های مختلف و کمک گرفتن از دستگاه OTDR جهت اندازه گیری دقیق افت نقطه جوش انجام دهید.

9- قابلیت اطمینان نتایج

پس از پایان عملیات جوش ، دستگاه بر آوردی از مقدار افت نقطه جوش انجام می دهد. متاسفانه در برخی از مدل های موجود در بازار ، این عدد با واقعیت اختلاف چشمگیری دارد . این امر باعث می شود کاربر به اشتباه یک جوش بد را به عنوان یک جوش مناسب در نظر بگیرد و کار را تمام شده فرض کند . برای اجتناب از مواجه شدن با این مشکل ، مجدداً تاکید می شود که پیش از خرید دستگاه ، نتایج نمایش داده شده توسط دستگاه را با نتایج حاصل از اندازه گیری با تجهیزات مناسب مانند دستگاه OTDR یا توان سنج نوری ، مقایسه و ارزیابی نمایید.

10- وضوح تصویر فیبرنوری

سیستم تشخیص هسته و همترازی دستگاه های فعلی موجود در بازار ، بر اساس آنالیز تصویر می باشد. پس بدیهی است که هر دستگاهی که بتواند با استفاده از دوربین های قویتر تصویر با وضوح بالاتری از هسته فیبرنوری تهیه کند ، عملکرد بهتری در این امر خواهد داشت . همچنین کاربر پس از پایان عملیات جوش می تواند با بزرگ نمایی تصویر ، محل جوش را به دقت مورد بررسی قرار دهد. از خرید دستگاه هایی که بزرگ نمایی کمتر از 500 برابر و وضوح تصویر پایینی دارند اجتناب نمایید.

11- سرعت عمل عملیات جوش

دستگاه مدرن جوش فیبرنوری باید بتواند علاوه بر کیفیت بالای عملیات جوش ، این فرآیند را در زمان بسیار کمی به پایان برساند. این زمان در برخی دستگاه های جدید به 7 ثانیه هم رسیده است.

12- سرعت عمل وسیله گرم کننده

وسیله گرم کننده محافظ حرارتی ( هیتر یا Oven ) یک مصرف کننده عمده انرژی ( باتری ) در دستگاه فیوژن است. اگر این وسیله از راندمان بالایی برخوردار نباشد ، علاوه بر اتلاف زمان کاربر ، مقدار زیادی از توان باتری را نیز مصرف می کند. زمان عملکرد این وسیله در برخی دستگاه ها به 13 ثانیه و کمتر هم کاهش پیدا کرده است.

13- امکان تشخیص دقیق نوع فیبر

در بسیاری از مواقع اتفاق می افتد که کاربر اطلاع درستی از نوع فیبر نوری که در حال جوش دادن آن است را ندارد. در اینجا وظیفه دستگاه است که به کمک کاربر آمده و با استفاده از مکانیزم تشخیص هسته ، نوع فیبر نوری را برای کاربر مشخص نماید. متاسفانه بسیاری از دستگاه های موجود این عمل را با دقت انجام نمی دهند.

14- طول عمر الکترود و صرفه اقتصادی

یکی از اقلام مصرفی در دستگاه فیوژن ، الکترود آن است. دستگاه باید به الکترودی مجهز باشد که علاوه بر تامین جرقه با کیفیت و پایدار ، طول عمر بالایی نیز داشته باشد تا از نظر اقتصادی کاربر در فواصل طولانی تری مجبور به تعویض الکترود دستگاه شود.

15- تطبیق خودکار دستگاه با شرایط محیطی

برای هر اکیپ اجرایی پیش می آید که مجبور به کار در شرایط آب هوایی متفاوتی شود. دستگاه باید این قابلیت را داشته باشد تا با کمک حسگر های دما و فشار هوای داخلی ، خود را با این شرایط محیطی تطبیق دهد.

16- تنوع برنامه های جوش

هر روزه بر تنوع فیبر های نوری افزوده می شود. این فیبر ها از نظر ساختار داخلی با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند. دستگاه مناسب باید برنامه های مورد نیاز برای جوش دادن انواع مختلف فیبر را در خود داشته باشد. همچنین دستگاه باید به برنامه های مخصوصی جهت جوش دادن فیبر های با ساختار متفاوت به یکدیگر نیز مجهز باشد.

17- گردآوری نتایج جوش

ناظر و یا تحویل گیرنده پروژه همیشه به مستنداتی نیاز دارد تا اثبات شود که مجری و پیمانکار عملیات مورد نظر را به درستی انجام داده است. یک دستگاه جوش فیبر نوری مدرن و مناسب باید علاوه بر ذخیره سازی اطلاعات تعداد زیادی جوش ، تصاویر نقطه جوش در دو محور X  و Y را نیز ذخیره نماید.

سیستم همترازی LID

Local Light Injection and Detection System  و یا تزریق نور محلی و آشکار سازی آن در دستگاههای جوش تار نوری شرکت کورنینگ

 

 

سیستم های همترازی شرکت کورنینگ به اسامی LID  ، CDS و L-PAS   شهرت دارند که  آخرین مدل های ساخته شده این شرکت به نام های   µ-LID  ، OS2-LID ، OS3-LID و i-LID  مجهز به هر سه سیستم همترازی فوق بوده که تقریباً هر سیستم به طور مستقل کار می کند .

LID

در میان سیستم های سه گانه همترازی فوق ، سیستم LID از اهمیت ویژه ای برخور دار است و به عبارت دیگر یکی از دلایل مهم شاخص شدن تجهیزات جوش تار نوری شرکت کورنینگ به خاطر استفاده از این سیستم بسیار دقیق می باشد .

به منظور آگاهی کاربران تجهیزات شرکت کورنینگ ، مختصری از مزایای انحصاری این سیستم به شرح زیر آورده می شود :

 

1- تشخیص تار نوری در حال کار ( Live Fiber )

در صورت قرار گرفتن تار نوری حامل سیگنال ، دستگاه بلافاصله پیام خطای نور مضر و یا (Interfering Light )  می دهد و فرآیند همترازی و جوش انجام نمی گردد .

2- شناسائی انواع تارهای نوریSM  ، DS ،NZDS  و MM چه در هنگام فرآیند جوش و چه بدون انجام تراز و جوش دادن ،  که در حالت اخیر فقط با اندازه گیری سطح نور دریافتی در گیرنده دستگاه و مقایسه آن ، نوع تار نوری مشخص می گردد .

3- اندازه گیری مقدار MFD (قطر میدان مد ) و استفاده از آن در فرآیند تشخیص تار نوری ، اجرای همترازی و جوش دادن .

4- همترازی بسیار دقیق تار ها با استفاده از مکانیزم حداکثر نور دریافتی درسمت گیرنده نوری دستگاه .

5- اندازه گیری دقیق میزان افت جوش برحسب دسی بل .

6- تخصیص زمان مناسب مورد نیاز جوش به عنوان یک گزینه متغیر و با استفاده از سیستم کنترل خود کار زمان جوش .

این امتیاز فقط مختص دستگاههای جوش تار نوری مجهز به سیستم LID شرکت کورنینگ بوده و سیستم های دیگر همترازی این شرکت و یا سایر سازندگان ، با زمان جوش ثابت کار می کنند .

7- ساخت تضعیف کننده های تار نوری تا اندازه 20 دسی بل و با دقت کافی .

توضیحات فوق به منظور آگاهی دادن به کاربران و نیز کارفرمایانی می باشد که در صورت استفاده از دستگاههای جوش تار نوری شرکت کورنینگ ، دقت نمایند که فرآیند جوش همواره با سیستم LID انجام شود .

به علاوه توصیه اکید می گردد که ناظرین بر اجرای شبکه های تار نوری ، در صورتی که پیمانکار از دستگاه های ساخت شرکت کورنینگ استفاده می کنند ، دقت کافی داشته باشند که حتی الامکان فرآیند جوش دادن با سیستم همترازی LID انجام گیرد .

لازم به توضیح مجدد است که عملکرد سایر سیستم های همترازی کورنینگ در حد و اندازه سیستم دقیق  LID  نمی باشد .

گرچه شرکت مهندسی افشان کابل این موارد را بارها به کاربران اطلاع داده و یا در کلاسهای آموزشی بر روی آن تاکید نموده است ، معهذا یک بار دیگر از طریق سایت شرکت به آگاهی مجموعه دست اندر کاران شبکه های فیبر نوری کشور می رساند .

V30 Optical Multi Meter

V30 ابزاری بسیار کوچک ولی پر کاربرد است که در عملیات نصب و نگهداری  شبکه های فیبرنوری و شبکه های مسی به کمک تکنسین های این رشته می آید.

برخی از ویژگی های V30 Optical Multi Meter :

 • کاربرد به عنوان قلم نوری (VFL)
 • توان سنج نوری – Optical Power Meter  در طول موج های 850 / 1300 / 1310 / 1490 / 1550 / 1625 نانومتر
 • امکان تست شبکه های مسی و خطوط تلفن با اتصال های RJ45 / RJ11

ارائه خدمات پشتیبانی ، نگهداری ، تعمیرات و گارانتی در شرکت مهندسی افشان کابل

از لینک زیر می توانید کاتالوگ و اطلاعات فنی مربوط به این دستگاه را به زبان انگلیسی دانلود نمایید:

دریافت کاتالوگ

View-600 OTDR

View-600 OTDR

شرکت اینو اینتسترومنت  کره جنوبی در سال 2017 دستگاه های جدید تست شبکه های فیبرنوری خود را به بازار معرفی کرد

دستگاه OTDR مدل View-600  دستگاهی است که علاوه بر وزن کم و ابعاد کوچک ، دقت و سرعت عمل بسیار بالایی دارد .

برخی از ویژگی های فنی آن به شرح زیر است

 • پشتیبانی کامل از زبان فارسی
 • صفحه نمایش لمسی 7 اینچی
 • داینامیک رنج 39/38/39 دسیبل
 • دارای قابلیت عملکرد در شبکه های FTTx – PON
 • طول موج های کاری 1310/1550/1625 نانومتر
 • امکان تست فیبرهای زیر بار و درحال کار (Live port)
 • مجهز به VFL , Power Meter , Light Source
 • وزن خالص به همراه باتری 1.7 کیلوگرم

ارائه خدمات پشتیبانی ، نگهداری ، تعمیرات و گارانتی در شرکت مهندسی افشان کابل

از لینک زیر می توانید کاتالوگ و اطلاعات فنی مربوط به این دستگاه را به زبان انگلیسی دانلود نمایید:

دریافت کاتالوگ

Mini-2 OTDR

Mini-2 OTDR

شرکت اینو اینتسترومنت  کره جنوبی در سال 2017 دستگاه های جدید تست شبکه های فیبرنوری خود را به بازار معرفی کرد

دستگاه OTDR مدل Mini-2 دستگاهی است که علاوه بر وزن کم و ابعاد کوچک ، دقت و سرعت عمل بسیار بالایی دارد .

برخی از ویژگی های فنی آن به شرح زیر است

 • پشتیبانی کامل از زبان فارسی
 • داینامیک رنج 32/30 دسیبل
 • دارای قابلیت عملکرد در شبکه های FTTx – PON
 • طول موج های کاری 1310/1550 نانومتر
 • مجهز به VFL  , Light Source
 • وزن خالص به همراه باتری 900 گرم

 

ارائه خدمات پشتیبانی ، نگهداری ، تعمیرات و گارانتی در شرکت مهندسی افشان کابل

از لینک زیر می توانید کاتالوگ و اطلاعات فنی مربوط به این دستگاه را به زبان انگلیسی دانلود نمایید:

دریافت کاتالوگ

 

View-500 OTDR

View-500 OTDR

شرکت اینو اینتسترومنت  کره جنوبی در سال 2017 دستگاه های جدید تست شبکه های فیبرنوری خود را به بازار معرفی کرد.

 

دستگاه OTDR مدل View-500  دستگاهی است که علاوه بر وزن کم و ابعاد کوچک ، دقت و سرعت عمل بسیار بالایی دارد .

برخی از ویژگی های فنی آن به شرح زیر است

 • پشتیبانی کامل از زبان فارسی
 • داینامیک رنج 35/33 دسیبل
 • دارای قابلیت عملکرد در شبکه های FTTx – PON
 • طول موج های کاری 1310/1550 نانومتر
 • مجهز به VFL , Power Meter , Light Source
 • وزن خالص به همراه باتری 1.9 کیلوگرم

 

ارائه خدمات پشتیبانی ، نگهداری ، تعمیرات و گارانتی در شرکت مهندسی افشان کابل

از لینک زیر می توانید کاتالوگ و اطلاعات فنی مربوط به این دستگاه را به زبان انگلیسی دانلود نمایید:

دریافت کاتالوگ

جوش دادن تار های نوری چند مدی

MM Fiber Splicing

جوش دادن تارهای نوری چند مدی ( MM ) آسانتر از تارهای تک مدی می باشد . ولی در این خصوص بایستی توجه داشت که قطر هسته تارهای دو طرف یکسان انتخاب شوند ، مثلاً تار نوری با قطر هسته 50 میکرون  به تار نوری مشابه 50 میکرونی جوش داده شود و به همین صورت در مورد تار های با قطر هسته 62.5 میکرونی عمل گردد .

طبیعی است که تفاوت قطر هسته باعث افزایش افت نقطه جوش و نیز تلفات برگشتی می گردد .

برای مشخص نمودن و اطمینان از اندازه قطر هسته تار چند مدی ، یکی از شیوه های زیر مورد استفاده قرار گیرد :

1- جوش دادن تار نوری چند مدی با دستگاههای جوش تار نوری شرکت کورنینگ به خصوص مدل X60-6000 .

گرچه سیستم LID  در این دستگاه فرآیند همترازی را انجام نمی دهد ولی قادر به مشخص کردن و اعلام اندازه قطر هسته تار نوری می باشد .

2- جوش دادن دو تار نوری چند مدی مختلف با دستگاه جوش تار نوری View 7  و یا View 5 شرکت اینو اینسترومنت و مشاهده قطر هرکدام از آنها .

چنانچه یکی از این تارها 50 میکرونی و دیگری 62.5 میکرونی باشد ، تصویر تار با قطر هسته کمتر مربوط به تارنوری50 میکرونی و دیگری متعلق به تار 62.5 میکرونی می باشد .

3- در صورت دسترسی به تجهیزات پیشرفته اندازه گیری مشخصه های تار نوری از جمله قطر میدان مد اصلی (MFD) می توان قطرهسته تار های نوری چند مدی را نیز اندازه گیری نمود .

این دستگاهها و شیوه های اندازه گیری و کار با آنها متنوع بوده و به طور مثال می توان به تجهیزات اندازه گیری معرفی شده توسط انجمن صنایع مخابرات  (TIA (Telecom. Industries Association  اشاره نمود که شرح آن در جزوهFiber Optic Test Procedure  آورده شده است .

نکته دیگر ایجاد یک خط سفید در نقطه جوش تار های نوری چند مدی می باشد که در شکل زیر آنرا نشان داده ایم :

لازم به توضیح است که پس از اتمام جوش دادن تار های چند مدی به یکدیگر ، یک خط سفید عمودی در نقطه جوش دیده می شود . این تصویر که به نام خط جوش نام گذاری شده ،  تاثیری بر کیفیت جوش از جمله افت جوش ، استحکام مکانیکی و یا افت برگشتی آن ندارد .

مواد تزریقی فلوئور و یا روکش تیتانیوم و همچنین اختلاف در ضریب انکسار،از عواملی هستند که خط جوش را در تارهای چند مدی و حتی گاهاً در جوش دادن تارهای ناهمگون بوجود آورده که در اصل یک تصویر کاذب به شمار می آید .

ولی بایستی توجه داشت که در اثر جوش های نامطلوب ممکن است  خط پر رنگ و غیر منظمی در نقطه جوش ظاهر شود که این حالت نشان دهنده یک جوش نامطلوب بوده و بایستی آنرا از خط جوش با شکل منظم  متمایز نمود .

این شرکت توصیه می نماید که به منظور حصول اطمینان از اجرای یک جوش مطلوب و مناسب ، همواره مسیرفیبر نوری مورد نظر و وضعیت  نقاط جوش آن به کمک دستگاه OTDR مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرد .

روش برداشتن روکش 900 میکرونی بافر چسبیده تارهای نوری به کمک وسیله لخت کننده حرارتی

 ( INNO Instrument Thermal Stripper TS Plus )

 

1- ابتدا با فشار دادن و نگهداشتن دکمه Mode ، وسیله را روشن کرده و با فشار دادن مجدد این دکمه ، آنرا در حالت HEATER  قرار می دهیم .

2- تار نوری به قطر روکش 900 میکرونی از نوع بافر چسبیده ( Tight Buffer ) را در نگهدارنده مربوطه ( Holder ) گذاشته و آنرا در جای مخصوص وسیله به صورتی قرار داده که نوشته FH-900 درست در جهت مقابل ما قرار گیرد .

3- از طریق دکمه TEMP ، درجه حرارت را روی LED1 ( L ) قرار داده تا این دیود سبز رنگ شود .  اگر درجه حرارت زیاد باشد ، روکش فیبر ذوب می شود . دمای مربوط به دیودهای 1 ، 2 ، 3 و 4  به ترتیب 80 ، 95 ، 110 و 130 درجه سلزیوس می باشد .

4- پس از 3 الی 5 بار چشمک زدن LED ، ضمن فشردن و نگهداشتن درب قسمت ثابت با انگشت دست چپ برای محکم گرفتن فیبر ، با دو انگشت دست راست ، قسمت متحرک را فشرده و به عقب می کشیم تا فیبر لخت گردیده و بیرون آورده شود .

5- فیبر لخت شده ممکن است دارای ضخامت 125 میکرون بوده به طوریکه روکش 250 میکرونی آن هم برداشته شده باشد .

6- در صورت قرار دادن وسیله روی حالت Save Mode  ، همیشه گرم مانده و درجه حرارتی حدود 70 الی 110 درجه سانتی گراد خواهد داشت . این مقادیر حدود 10 الی 20 درجه کمتر از درجه حرارت کار آن که برای حالت HEATER تنظیم شده ، می باشد .

7- برای خاموش کردن این وسیله ، دکمه فشاری Mode/Power  برای حدود 3 ثانیه فشار داده شود .

 

نکات مهم در مورد باتری داخلی دستگاه جوش تار نوری و باتری ماشین

باتری تجهیزات جوش تارنوری از انواع لیتیومی می باشد . جهت حفظ سلامت کاربر ، دستگاه جوش      تار نوری و نیز افزایش طول عمرباتری ، تذکرات زیر بایستی کاملاً مورد توجه قرار گیرد :

 

 • به منظوررعایت نکات ایمنی ، باتری را  حتی الامکان  در خارج  از  دستگاه شارژ  نموده و پس ازجدا کردن از شارژر، آنرا برای استفاده مجدد ، در دستگاه قرار دهید .
 • قبل از اولین استفاده از باتری ، باید آنرا به طور کامل شارژ نمود .
 • جهت شارژ کردن باتری ، حتماً از شارژر مخصوص همراه دستگاه استفاده شود .
 • برای حفظ کیفیت نقاط جوش تارهای نوری ، ظرفیت باتری باید بیشتر از 20 % باشد .
 • به هیچ عنوان نسبت به دستکاری باتری ، تعویض سلول و استفاده از باتری های متفرقه اقدام ننمایید . مسئولیت وقوع خطرات ، حوادث و عواقب ناشی از این امر مستقیماً متوجه کاربر می باشد .
 • درصورت مشاهده هرگونه تغییر وضعیت ظاهری باتری و یا کاهش ناگهانی ظرفیت آن ، ضمن عدم استفاده از آن ، بلافاصله با مرکز تعمیرات تماس بگیرید .
 • هرگز به باتری آسیب نرسانید ، با قطعه تیز به باتری خراش وارد نکرده و آنرا زخمی نکنید ، از ضربه زدن به باتری و یا انداختن آن پرهیز نمائید .
 • از اتصال کوتاه دو سر مثبت و منفی باتری جداً اجتناب گردد.
 • قرار دادن باتری در معرض حرارت و گرمای زیاد ، یا شارژ کردن اضافی و طولانی مدت آن ، ضمن آسیب رساندن جدی به باتری ، ممکن است به انفجار آن منجر گردد .
 • در صورت مشاهده هرگونه نشتی و یا استشمام بوی بد ، باتری آسیب پذیر گردیده ودیگر از آن استفاده نشود .

 

تذکرات مهم  در مورد استفاده از باتری ماشین:

1- در صورت استفاده از باتری 12 ولت ماشین به عنوان منبع تغذیه خارجی ، ماشین را خاموش نموده تا از افزایش احتمالی ولتاژ باتری ماشین در هنگام  شارژ شدن  اجتناب گردد .

2- قبل از اتصال باتری ماشین به دستگاه ، ولتاژ باتری ماشین را اندازه گیری نموده تا از مناسب بودن میزان ولتاژ آن ( 12ولت ) ، اطمینان کامل حاصل شود .

 

مجدداً یادآوری می گردد ، عدم توجه به تذکرات و هشدار های بالا و نیز سایر نکات ایمنی ذکر شده در دستورالعمل سازنده برای روش کار و نگهداری دستگاه ، آسیب دیدن جدی دستگاه جوش تار نوری و یا کاربر را محتمل خواهد نمود .

نکات بسیار مهم برای جوش دادن تارهای نوری

 

در صورت تغییر محل کار و یا تغییرات فصلی و جوی و یا کار در محیط های مختلف ، آزمون و تنظیمات زیر موجود در ” منوی نگهداری ” را در محل جدید و قبل از شروع کار  انجام دهید :

 

آزمون ” تنظیم جریان جوش ” با استفاده از تارنوری SM

 

و در صورت نیاز، آزمون زیر نیز انجام شود :

 

آزمون ” بهینه سازی سریع ” با استفاده از تار نوری SM

 

 

توجه داشته باشید که این تنظیمات ، کمک شایانی به بهبود کیفیت جوش ، افزایش سرعت کار و کاهش قابل ملاحظه افت نقطه جوش می نماید .