سیستم همترازی LID

Local Light Injection and Detection System  و یا تزریق نور محلی و آشکار سازی آن در دستگاههای جوش تار نوری شرکت کورنینگ

 

 

سیستم های همترازی شرکت کورنینگ به اسامی LID  ، CDS و L-PAS   شهرت دارند که  آخرین مدل های ساخته شده این شرکت به نام های   µ-LID  ، OS2-LID ، OS3-LID و i-LID  مجهز به هر سه سیستم همترازی فوق بوده که تقریباً هر سیستم به طور مستقل کار می کند .

LID

در میان سیستم های سه گانه همترازی فوق ، سیستم LID از اهمیت ویژه ای برخور دار است و به عبارت دیگر یکی از دلایل مهم شاخص شدن تجهیزات جوش تار نوری شرکت کورنینگ به خاطر استفاده از این سیستم بسیار دقیق می باشد .

به منظور آگاهی کاربران تجهیزات شرکت کورنینگ ، مختصری از مزایای انحصاری این سیستم به شرح زیر آورده می شود :

 

1- تشخیص تار نوری در حال کار ( Live Fiber )

در صورت قرار گرفتن تار نوری حامل سیگنال ، دستگاه بلافاصله پیام خطای نور مضر و یا (Interfering Light )  می دهد و فرآیند همترازی و جوش انجام نمی گردد .

2- شناسائی انواع تارهای نوریSM  ، DS ،NZDS  و MM چه در هنگام فرآیند جوش و چه بدون انجام تراز و جوش دادن ،  که در حالت اخیر فقط با اندازه گیری سطح نور دریافتی در گیرنده دستگاه و مقایسه آن ، نوع تار نوری مشخص می گردد .

3- اندازه گیری مقدار MFD (قطر میدان مد ) و استفاده از آن در فرآیند تشخیص تار نوری ، اجرای همترازی و جوش دادن .

4- همترازی بسیار دقیق تار ها با استفاده از مکانیزم حداکثر نور دریافتی درسمت گیرنده نوری دستگاه .

5- اندازه گیری دقیق میزان افت جوش برحسب دسی بل .

6- تخصیص زمان مناسب مورد نیاز جوش به عنوان یک گزینه متغیر و با استفاده از سیستم کنترل خود کار زمان جوش .

این امتیاز فقط مختص دستگاههای جوش تار نوری مجهز به سیستم LID شرکت کورنینگ بوده و سیستم های دیگر همترازی این شرکت و یا سایر سازندگان ، با زمان جوش ثابت کار می کنند .

7- ساخت تضعیف کننده های تار نوری تا اندازه 20 دسی بل و با دقت کافی .

توضیحات فوق به منظور آگاهی دادن به کاربران و نیز کارفرمایانی می باشد که در صورت استفاده از دستگاههای جوش تار نوری شرکت کورنینگ ، دقت نمایند که فرآیند جوش همواره با سیستم LID انجام شود .

به علاوه توصیه اکید می گردد که ناظرین بر اجرای شبکه های تار نوری ، در صورتی که پیمانکار از دستگاه های ساخت شرکت کورنینگ استفاده می کنند ، دقت کافی داشته باشند که حتی الامکان فرآیند جوش دادن با سیستم همترازی LID انجام گیرد .

لازم به توضیح مجدد است که عملکرد سایر سیستم های همترازی کورنینگ در حد و اندازه سیستم دقیق  LID  نمی باشد .

گرچه شرکت مهندسی افشان کابل این موارد را بارها به کاربران اطلاع داده و یا در کلاسهای آموزشی بر روی آن تاکید نموده است ، معهذا یک بار دیگر از طریق سایت شرکت به آگاهی مجموعه دست اندر کاران شبکه های فیبر نوری کشور می رساند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *