راهنمای انتخاب و خرید دستگاه جوش فیبرنوری

با توجه به توسعه چشمگیر شبکه های ارتباطی مبتنی بر تکنولوژی فیبر نوری و رشد روز افزون تقاضای بازار کار در این   رابطه ، هر روز افراد و شرکت های جدیدی اقدام به خرید تجهیزات مورد نیاز اجرای پروژه های فیبرنوری می نمایند.

یکی از تجهیزات اصلی توسعه و نگهداری شبکه های فیبرنوری ، دستگاه فیوژن اسپلایسر و یا جوش فیبر نوری است . این دستگاه می تواند فیبر های نوری را به کمک قوس الکتریکی با ولتاژ و فرکانس بالا به یکدیگر اتصال داده و یا به همدیگر جوش دهد .

تنوع و تفاوت های دستگاه های موجود در بازار ، ما را بر آن داشت تا در این مقاله به طور دقیق به بررسی ویژگی های این دستگاه ها بپردازیم تا شاید مرحله انتخاب را برای کسانی که به دنبال خرید  این دستگاه هستند ساده تر کند و از هزینه هایی که ممکن است در آینده به خاطر انتخاب اشتباه به آنها تحمیل شود پیش گیری گردد.

راهنمای خرید فیوژن

1- خدمات پس از فروش محلی و گارانتی معتبر

دستگاه جوش فیبر نوری به خاطر ماهیت عملکرد و استفاده از تجهیزات و قطعات متحرک در ساختارش ، نیاز دائمی به خدمات  تعمیرات ، نگهداری ، سرویس و تنظیم دوره ای دارد. عدم وجود مرکز تعمیرات معتبر و متخصص در داخل کشور ، یک دستگاه هرچند خوش نام و پر آوازه را پس از مدتی تبدیل به یک مشکل و دغدغه دائمی کاربر میکند .

2- مقاومت فیزیکی

با توجه به شکل پروژه های شبکه فیبرنوری و اجبار به استفاده از این دستگاه در محوطه های خارج از ساختمان کار در ارتفاعات و یا بالای تیر ، دستگاه همواره در معرض خطراتی مانند سقوط ، ضربه ، آب دیدگی و گرد و غبار قرار دارد . این مسئله باید در طراحی  یک دستگاه مناسب ، مورد توجه قرارگرفته و در برابر این خطرات روزمره مقاوم سازی شده باشد.

3- دقت در عملکرد

مهمترین وظیفه دستگاه جوش فیبرنوری ، اتصال با کیفیت دو قطعه فیبرنوری با کمترین مقدار افت نقطه جوش و استقامت  مطلوب مکانیکی آن می باشد . برای حصول به این نتیجه باید علاوه بر استفاده از  دقیق ترین ابزار حرکتی ( موتور ها ) ، بهترین ابزار تولید جرقه ( الکترود ها و سیستم تولید ولتاژ بالا)  و بهترین ابزار اپتیکی ( دوربین ها و لنز ها) در تولید دستگاه ، الگوریتم و نرم افزار پر قدرتی نیز برای تشخیص دقیق هسته و همترازی  فیبرنوری نیز در آن طراحی و مورد استفاده قرار گرفته شده باشد.

4- کاربر پسند بودن نرم افزار

نمای ظاهری نرم افزار دستگاه ، رابط اصلی کاربر و دستگاه است . طراحی این نرم افزار باید به اصطلاح کاربر پسند (User Friendly) باشد  و کاربر بتواند به سادگی و با سرعت آنرا درک کرده و بدون پیچیدگی و اتلاف وقت اضافی ، به استفاده از آن بپردازد.

5- قابلیت رفع اشکال توسط کاربر

بدون تردید در هنگام کار با دستگاه ، وقوع اشکالات فنی در مراحل مختلف محتمل خواهد بود . یک دستگاه جوش فیبرنوری مدرن و پیشرفته باید امکان تشخیص اشکال و رفع آنرا در اختیار کاربر قرار دهد تا کاربر در محل انجام پروژه بتواند بدون تعطیل کردن کار ، اشکالات را مرتفع نموده و دستگاه را برای ادامه کار راه اندازی نماید.

6- ظرفیت باتری

اجرای پروژه در فضای باز ویژگی گریز ناپذیر شبکه های فیبر نوری است . به این دلیل دستگاه باید مجهز به باتری بسیار قوی و با ظرفیت زیاد به عنوان منبع انرژی باشد تا کاربر با خیال آسوده بتواند به استفاده از دستگاه برای تداوم کار خود بپردازد.

7- وزن و حجم

در سال های نه چندان دور ، دستگاه های جوش فیبرنوری بسیار سنگین و پر حجم بودند . با توجه به رشد توسعه شبکه های FTTx  ، جوش دادن فیبرنوری در ارتفاع به امری طبیعی تبدیل شده است که فقط دستگاهی با وزن سبک و حجم کم قادر به استفاده در چنین شرایطی می باشد . پس توجه به وزن و حجم دستگاه در کنار سایر نکات اشاره شده در این مقاله ، بسیار پر اهمیت می باشد.

8- کیفیت همترازی

دستگاه جوش فیبرنوری باید بتواند با استفاده از تمامی امکانات خود به دقیق ترین حالت ممکن ، هسته فیبر های نوری را تشخیص دهد و آنها را به دقت در مقابل هم قرار دهد. کیفیت اجرای این فرآیند محل ایجاد تفاوت بین برند های مختلف تولید کننده این دستگاه می باشد. واضح است که دستگاه هایی با دوربین های ضعیف ، موتور های غیر مطلوب ، تعداد موتور های کم (  کمتر از شش موتور ) و الگوریتم سطحی و غیر دقیق قادر به انجام دقیق این فرآیند نمی باشد. برای بررسی کیفیت عملکرد یک دستگاه فیوژن ، حتما پیش از خرید ، آزمایش های لازم را با انواع فیبر های مختلف و کمک گرفتن از دستگاه OTDR جهت اندازه گیری دقیق افت نقطه جوش انجام دهید.

9- قابلیت اطمینان نتایج

پس از پایان عملیات جوش ، دستگاه بر آوردی از مقدار افت نقطه جوش انجام می دهد. متاسفانه در برخی از مدل های موجود در بازار ، این عدد با واقعیت اختلاف چشمگیری دارد . این امر باعث می شود کاربر به اشتباه یک جوش بد را به عنوان یک جوش مناسب در نظر بگیرد و کار را تمام شده فرض کند . برای اجتناب از مواجه شدن با این مشکل ، مجدداً تاکید می شود که پیش از خرید دستگاه ، نتایج نمایش داده شده توسط دستگاه را با نتایج حاصل از اندازه گیری با تجهیزات مناسب مانند دستگاه OTDR یا توان سنج نوری ، مقایسه و ارزیابی نمایید.

10- وضوح تصویر فیبرنوری

سیستم تشخیص هسته و همترازی دستگاه های فعلی موجود در بازار ، بر اساس آنالیز تصویر می باشد. پس بدیهی است که هر دستگاهی که بتواند با استفاده از دوربین های قویتر تصویر با وضوح بالاتری از هسته فیبرنوری تهیه کند ، عملکرد بهتری در این امر خواهد داشت . همچنین کاربر پس از پایان عملیات جوش می تواند با بزرگ نمایی تصویر ، محل جوش را به دقت مورد بررسی قرار دهد. از خرید دستگاه هایی که بزرگ نمایی کمتر از 500 برابر و وضوح تصویر پایینی دارند اجتناب نمایید.

11- سرعت عمل عملیات جوش

دستگاه مدرن جوش فیبرنوری باید بتواند علاوه بر کیفیت بالای عملیات جوش ، این فرآیند را در زمان بسیار کمی به پایان برساند. این زمان در برخی دستگاه های جدید به 7 ثانیه هم رسیده است.

12- سرعت عمل وسیله گرم کننده

وسیله گرم کننده محافظ حرارتی ( هیتر یا Oven ) یک مصرف کننده عمده انرژی ( باتری ) در دستگاه فیوژن است. اگر این وسیله از راندمان بالایی برخوردار نباشد ، علاوه بر اتلاف زمان کاربر ، مقدار زیادی از توان باتری را نیز مصرف می کند. زمان عملکرد این وسیله در برخی دستگاه ها به 13 ثانیه و کمتر هم کاهش پیدا کرده است.

13- امکان تشخیص دقیق نوع فیبر

در بسیاری از مواقع اتفاق می افتد که کاربر اطلاع درستی از نوع فیبر نوری که در حال جوش دادن آن است را ندارد. در اینجا وظیفه دستگاه است که به کمک کاربر آمده و با استفاده از مکانیزم تشخیص هسته ، نوع فیبر نوری را برای کاربر مشخص نماید. متاسفانه بسیاری از دستگاه های موجود این عمل را با دقت انجام نمی دهند.

14- طول عمر الکترود و صرفه اقتصادی

یکی از اقلام مصرفی در دستگاه فیوژن ، الکترود آن است. دستگاه باید به الکترودی مجهز باشد که علاوه بر تامین جرقه با کیفیت و پایدار ، طول عمر بالایی نیز داشته باشد تا از نظر اقتصادی کاربر در فواصل طولانی تری مجبور به تعویض الکترود دستگاه شود.

15- تطبیق خودکار دستگاه با شرایط محیطی

برای هر اکیپ اجرایی پیش می آید که مجبور به کار در شرایط آب هوایی متفاوتی شود. دستگاه باید این قابلیت را داشته باشد تا با کمک حسگر های دما و فشار هوای داخلی ، خود را با این شرایط محیطی تطبیق دهد.

16- تنوع برنامه های جوش

هر روزه بر تنوع فیبر های نوری افزوده می شود. این فیبر ها از نظر ساختار داخلی با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند. دستگاه مناسب باید برنامه های مورد نیاز برای جوش دادن انواع مختلف فیبر را در خود داشته باشد. همچنین دستگاه باید به برنامه های مخصوصی جهت جوش دادن فیبر های با ساختار متفاوت به یکدیگر نیز مجهز باشد.

17- گردآوری نتایج جوش

ناظر و یا تحویل گیرنده پروژه همیشه به مستنداتی نیاز دارد تا اثبات شود که مجری و پیمانکار عملیات مورد نظر را به درستی انجام داده است. یک دستگاه جوش فیبر نوری مدرن و مناسب باید علاوه بر ذخیره سازی اطلاعات تعداد زیادی جوش ، تصاویر نقطه جوش در دو محور X  و Y را نیز ذخیره نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *